Ułatwienia dostępu

Pompy, ssawy, dmuchawy – obsługa

Tematyka: budowa i zasady działania pomp wyporowych i wirnikowych, budowa – zasady działania – obsługa – regulacja wentylatorów, ssaw i dmuchaw, aparatura kontrolno-pomiarowa, materiałoznawstwo i maszynoznawstwo, termodynamika, przepisy dotyczące gospodarki energetycznej, bhp i p.poż.

Wymagania: wykształcenie podstawowe, ukończone 18 lat, praktyka


Pompy wyporowe

Pompy wyporowe działają na zasadzie wywoływania różnicy ciśnień w celu przemieszczania płynów. P{ompy tego typu są szeroko wykorzystywane w różnych dziedzinach.

Zastosowanie

Pompy wyporowe używane są przede wszystkim do przepompowywania wody wodociągowej oraz odprowadzania ścieków. W przemyśle chemicznym pompy te są stosowane do przesyłania różnych substancji chemicznych, cieczy oraz płynów roboczych.

Pompy wyporowe odgrywają również dużą rolę w wydobywaniu ropy naftowej i gazu ziemnego oraz w procesie ich póxniejszego transportu. Pompy wyporowe wykorzystywane są również w przemyśle spożywczym, a także w systemach systemach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.

W systemach HVAC pompy wyporowe stosowane są do transportowania cieczy chłodzących i grzewczych.

Pompy wirnikowe

Pompy tego typu nazywane są również pompami odśrodkowymi. działają na zasadzie obrotu wirnika, który wywołuje przemieszczanie płynu. Stosowane są podczas pompowania wody pitnej, ale również do przenoszenia składników żywności i substancji farmaceutycznych.

Oferowany kurs pozwala poznać i zrozumieć zasadę działania pomp różnego rodzaju, a także sposobów ich obsługi i konserwacji.