Ułatwienia dostępu

Na drodze rozwoju kompetencji zawodowych uczniów i nauczycieli ZDZ w Płocku

Na drodze rozwoju kompetencji zawodowych uczniów i nauczycieli ZDZ w Płocku

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Płocku rozpoczyna realizację projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Projekt jest realizowany na zasadach programu Erasmus+, ale dofinansowany z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, którego beneficjentem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt nr 2024-1-PL01-KA122-VET-000229039 jest realizowany w okresie 01.11.2024 – 31.10.2025. Dofinansowanie projektu wynosi 310 983,48 zł.

W projekcie weźmie udział 16 uczniów ZDZ w Płocku kształcących się w Technikum w kierunku żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik informatyk, oraz w Szkole Branżowej w kierunku: fryzjer, kierowca mechanik, kucharz. Uczniowie wyjadą na czterotygodniowe praktyki zawodowe do Włoch. Dodatkowo 3 nauczycieli przedmiotów zawodowych zatrudnionych w ZDZ w Płocku weźmie udział w obserwacji pracy w zagranicznych przedsiębiorstwach we Włoszech. Partnerem projektu jest firma IFOM z siedzibą w Bolonii.

Celami szczegółowymi realizowanego projektu są:

  • rozwój kompetencji zawodowych i umiejętności praktycznych 16 uczniów poprzez udział w zagranicznych stażach zawodowych we Włoszech,
  • rozwój kompetencji językowych, społecznych, organizacyjnych i kulturowych 16 uczniów poprzez udział w międzynarodowej mobilności we Włoszech,
  • wzrost wiedzy 3 nauczycieli przedmiotów zawodowych w zakresie metod kształcenia praktycznego uczniów we Włoszech,
  • nawiązanie współpracy międzynarodowej, wzrost europejskiego wymiaru ZDZ w Płocku, poprawa oferty edukacyjnej.

Uczestnicy projektu przed wyjazdem na zagraniczne mobilności będą brać udział w dodatkowych zajęciach językowo – kulturowo – pedagogicznych, które pozwolą im lepiej przygotować się do pobytu za granicą. Umiejętności, kwalifikacje i kompetencje nabyte podczas staży i obserwacji pracy zostaną potwierdzone poprzez certyfikaty Europass Mobilność uznawane w całej Unii Europejskiej.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróży, ubezpieczenia, kieszonkowe, odzież robocza, wycieczki w ramach programu kulturowego, transport lokalny zostaną pokryte z budżetu projektu. Projekt jest finansowany ze środków EFS+ w podziale: 82,52% środki europejskie i 17,48% środki krajowe.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie