Ułatwienia dostępu

Drwal – operator pilarki

Cel kształcenia
Zdobycie przez słuchaczy wiedzy i umiejętności praktycznych wymaganych przy wykonywaniu zadań zawodowych drwala, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznej pracy pilarką do prac leśnych.


Uczestnicy kursu
Kurs adresowany jest do wszystkich osób dorosłych, które chcą podjąć pracę przy pozyskiwaniu drewna z użyciem pilarki.

Czas trwania kursu – 110 godzin


Korzystanie z pilarki to umiejętność, która przydaje się w życiu codziennym.

Obsługa tego urządzenia to również ryzyko. Poznając zasady działania pilarki spalinowej, możemy uniknąć wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Choć wygląd i sposób działania pilarki może budzić może strach, korzystać może z niej każdy.

ABC obsługi pilarki spalinowej

W pierwszej kolejności należy skupić się na dopasowaniu pilarki do rodzaju prac. Mniejsze urządzenia mogą być wykorzystywane do prac codziennych, w obrębie posesji.

Z kolei pilarka do pracy w lesie posiada nieco inną specyfikację jak np. moc czy gabaryt. Ważna jest także ergonomia podczas pracy. Na rynku istnieje ogromny wybór pilarek, dostosowany do odpowiedniego zakresu prac.

Umiejętności to nie wszystko

Nie tylko sposób, w jaki korzystamy z pilarki ma znaczenie. Ważne są także niuanse, takie jak: dobór odpowiedniego sprzętu do wycinki. Im wygodniejsze korzystanie z piły, tym większa wydajność. Taka cecha z pewnoscią ułatwia pracę na większych obszarach, np. w lasach.

Bezpieczeństwo użytkowania urządzenia – jak uniknąć wypadku?

Odpowiednie korzystanie z pilarki, posiadanie odpowiednich umiejętności i kwalifikacji, nie tylko ułatwi pracę, ale także pozwala uniknąć nieprzyjemności. Podczas kursu przyszły użytkownik poznaje zagrożenia związane z wycinką drzew. Jest to warunek konieczny, by bez ryzyka korzystać z przyrządu.

Ułatwić sobie pracę można także poznając techniki wycinki drzew. Duże znaczenie, oprócz rodzaju urządzenia mają warunki pracy czy choćby gabaryty drzewa.

Jak dbać i serwisować pilarkę do drewna?

Z urządzenia korzystać należy zgodnie z przeznaczeniem. Przed rozpoczęciem użytkowania trzeba dowiedzieć się, jaka mieszanka do pilarek będzie najodpowiedniejsza.

Należy brać pod uwagę także warunki, w jakich pracuje urządzenie oraz odpowiednia konserwacja.

Wycinka drzew – przepisy

Nie każde drzewo można wyciąć. Regulacje prawne w tym zakresie ulegają zmianie dość często, dlatego ważnym jest, aby znać je na bieżąco. Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad ułatwi pracę i zapewni bezpieczeństwo.